Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Tak wyglądał kościół w 1946r.Parafia powstała w zasadzie 31.03.1946 r., gdy do Bieniowa w wagonach towarowych przyjechali pierwsi osadnicy - wierni z Koniuszek Siemianowskich  wraz z ks. Maciejem Sieńko. Do nich dołączyli mieszkańcy z województw centralnych i razem przystąpili do odbudowy.
W wyniku działań wojennych kościół odniósł poważne zniszczenia.
Dlatego też ks. Maciej przeprowadził się do Biedrzychowic, gdzie kościół był mniej zniszczony.
Już 1 kwietnia 1946 powstaje Urząd Parafialny w Fedrychówce.
 Do odbudowy kościoła w Bieniowie powstał komitet: Stanisław Tyczyński, StanisławPrzed ks. Sieńką, duże wyzwanie, odbudowa kościoła w Bieniowie. 1946r. Kozaczyński, Stanisław Buczyński, Kazimierz Górka, Michał Wójtowicz, Karol Chomont i Jan Domaradzki, którzy stanowili jego główny trzon. Pracowali wszyscy, bo chcieli aby ksiądz Sieńko szybko wrócił z pobliskich Biedrzychowic, gdzie na czas remontu mieszkał.
W tym czasie, msze św. odprawiano w tymczasowej kaplicy, urządzonej w pegeerowskim dworze.
W odbudowie uczestniczyli również fachowcy niemieccy, którzy dopiero pod koniec 1948 roku opuścili nasze strony.
W kwietniu 1948 r., Administrator Apostolski, ks. Karol Milik konsekrował świątynię, ale ksiądz Sieńko przeniósł się na stałe do Bieniowa dopiero w 1950 r. gdy odbudowano plebanię. 15 czerwca 1950 r. ks. Maciej Sieńko oficjalnie informuje Kurię, że przenosi się do Bieniowa.
04.07.1950 r.- Administracja Apostolska Dolnego Śląska we Wrocławiu  wyraża zgodę na przeniesienie "...Pozwalamy na przeniesienie siedziby proboszcza z Biedrzychowic Dolnych do Bieniowa aż do odwołania..."
Początkowo teren parafii był bardzo rozległy, ks. Maciej odprawiał mszę w Bieniowie, Biedrzychowicach, Białowicach, Lubanicach oraz Zabłociu i Łukawiu.
20.03.1959 r. - ks. Maciej Sieńko zostaje mianowany kanonikiem.
W 1972 roku Parafia Bieniów przechodzi z Diecezji Wrocławskiej do Diecezji Gorzowskiej.
Bp Wilhelm Pluta, z ks. Strzałkowskim, podczas uroczystości Bierzmowania.W 1979 r. z Parafii Bieniów odchodzi kościół filialny w Lubanicach do nowo powstałej parafii Drożków.
25.03.1992 r
. Powstaje Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska.
Obecnie do Parafii Bieniów należą: Białowice, Biedrzychowice, Dąbrowiec i Włostów. Parafia liczy około 1545 wiernych.(2007r.)

18.04.1971 r. - obchody 25-lecia parafii w Bieniowie. – z udziałem ks. bp Andrzeja Wronki.

22.06.1975 r. - Uroczystość 50-lecia święceń kapłańskich ks. Macieja Sieńki, podczas której zostaje odznaczony prałaturą. Uroczystości przewodniczy ks. bp Paweł Socha.

04.06.1992 r. - Zakończenie Misji Św. oraz nawiedzenie Kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Parafii Bieniów, przewodniczy ks. biskup Józef Michalik.

19.05.1996 r. - uroczystości 50 rocznicy parafii oraz osadnictwa w Bieniowie. Obchody rozpoczęły się mszą polową. Mszę świętą odprawił, ks. biskup Adam Dyczkowski.

2002 r. - Peregrynacja relikwii Męczenników Międzyrzeckich. - przewodniczy ks. biskup Paweł Socha.

30.05.2005 r. - Uroczystość Bierzmowania, sakramentu udzielił ks. biskup Paweł Socha.

30.11.2008 r. - 7.12.2008r. - Misje Parafialne. Na zakończenie misji postawiono i poświęcono Krzyż Misyjny.

22.10.2011 r. - 24.10.2011 r. - Wizytacja ks. biskupa Pawła Sochy w Parafii Bieniów.
22.10.2011 r. - ks. Biskup z wizytacją w Włostowie i Biedrzychowicach.
23.10.2011 r. - z wizytacją w Bieniowie i Białowicach.
24.10.2011 r. - ks. biskup Paweł Socha z wizytą w Szkole Podstawowej i Gimnazjum.

03.06.2012 r. - Uroczystość 25-lecia święceń kapłańskich ks. kanonika Sławomira Marciniaka.

08.10.2014 - 12.10.2014 r. - Peregrynacja Obrazu Miłosierdzia Bożego w Parafii Bieniów.

 

Proboszczowie parafii w Bieniowie:

                         1946 -1975 r.  - ks. Maciej Sieńko
              01.09.1975 -1981 r.  - ks. Stanisław Strzałkowski
                         1981 - 2000 r. - ks. Jan Osikowski
   28.09.2000 - 31.07.2012 r. - ks. Sławomir Marciniak
    1.08.2012r - 20.12.2013 r. - ks.
Andrzej Jędrzejowski
                     od 21.12.2013 r. - ks. Andrzej Woch

 

Księża pomocnicy:

            1967r. ks. wikary Marian Sobczyk
1967 - 1970r. ks. wikary Władysław Sługocki
1970 - 1973r. ks. wikary Stanisław Kielar
1973 - 1975r. ks. wikary Adam Staruszek
1975 - 1981r. ks. prałat Maciej Sieńko
1995 - 1996r. ks. wikary Janusz Roman
1997 - 1998r. ks. wikary Andrzej Jancia


 


Kościół Parafialny w Bieniowie pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
, zbudowany z kamienia polnego w XII-XIII wieku w stylu wczesnogotyckim.
 Msze Św. w niedzielę o godz. 8.00 i 11.00.
Odpust parafialny 8 grudnia.
Telefon do kancelarii parafialnej 068 374 15 70.
Więcej informacji o kościele

 

 

 

Biedrzychowice, wieś z XIII - XIV wieku położona na historycznym terenie Dolnych Łużyc, zwana wcześniej przez Łużyczan - Biedrichojce, a przez Niemców - Friedersdorf.
Pierwsze powojenne nazwy miejscowości to: Fedrychówka, Biedrzychowice (od 27.08.1945 r.), Biedrzychowice Dolne (od 15.05.1947 r.).

2010r. 2010r. 2010r.

Kościół filialny p.w. Podwyższenia Krzyż Św., w stylu romańskim z XIII wieku. W 1976 r. ks. proboszcz Stanisław Strzałkowski w raz z parafianami rozpoczął jego odbudowę. 29 czerwca 1978 r. nastąpiło poświęcenie kościoła przez biskupa Wilhelma Plutę.
 Msze Św. w niedziele o godz. 9.00.
Odpust - 14 września.
Kościół filialny p.w. NMP Wspomożenia Wiernych, zbudowany w XIX wieku, poświęcony w 1946 r. - obecnie nieczynny.
Poza tym w Biedrzychowicach warto jeszcze zobaczyć:
- Dzwonnicę z XV wieku, zbudowaną z kamienia.
- Mur kościelny zbudowany z kamienia i częściowo z cegły z 1882 r.
- Dom szachulcowy z 1789 r.
- Pomnik poległych podczas I wojny światowej
- W przedsionku kościoła znajduje się tablica nagrobna z wizerunkiem fundatora.

1933r. Właściciel orginału mk.

1936r.

1910r. Własność orginału mk.

 

Białowice, wieś z około XV w. leżąca na skraju Wzniesień Żarskich w gminie Nowogród Bobrzański. Najstarsza wzmianka o wsi Białowice (niem. Billendorf) pochodzi z 1355 roku, gdy była własnością żarskiego rodu Bibersteinów.

2010r. 2010r. 2010r.

Kościół filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w XV w., z kamienia polnego w stylu późnogotyckim, przebudowany XVIII w., poświęcony w 1946r.
Odpust - 15 czerwca.
Msze Św. w niedzielę o godz. 13.00
Poza tym w Białowicach warto zobaczyć:
- Barokową plebanię,
- Dawny zamek, przebudowany w 1758r. na spichlerz - obecnie w ruinie.

 

Białowice ok. 1910r.

Białowice 1918r.

Włostów, wieś z XIII - XIV w. Pierwszymi znanymi właścicielami miejscowości (niem. Nissmenau) był ród von Wiedebach, wymieniany po raz pierwszy w dokumencie z 1381 roku.
Pierwsza powojenna nazwa miejscowości to Nisma Łużycka.
We Włostowie Msze Św. odprawiane były w świetlicy wiejskiej, po remoncie świetlicy w 2009r, już się nie odprawia.
Od 2011r. - Msze Święte ponownie odprawiane w świetlicy.
 

Tak wyglądał pałac jeszcze w 1954r. 2004r. 2004r.


Warto zobaczyć:
- Dwór z XV - XVI w., otoczony fosą.
W 1803 roku dwór gruntownie przebudowano nadając jej klasycystyczny kształt - obecnie niestety w ruinie,
- XIX w. park krajobrazowy.

 
1905r. Własność orginału mk.

Dąbrowiec, wieś z XIV - XV w., tworząca wraz z Włostowem  sołectwo. Do 1930r. niemiecka nazwa miejscowości to Königlich Dubrau, w latach 1930-1945 Königsdubrau
Pierwsza powojenna nazwa miejscowości to Dubrawa.
Do 1972r.,  w pewnym oddaleniu od zabudowań znajdował się przystanek kolejowy.
Dąbrowiec nie posiada kaplicy.

mk

 

Zobacz:
Ks. Maciej Sieńko
Kartoflada 2004  Spotkanie opłatkowe 2005  Spotkanie opłatkowe 2006  Spotkanie wielkanocne 2006  Kartoflada 2006 
Spotkanie opłatkowe 2007  Kartoflada 2007  Grób Pański   Spotkanie opłatkowe 2008  Spotkanie wielkanocne 200
8  Kartoflada 2008   Spotkanie opłatkowe 2009

 

Strona główna Galeria zdjęć O Bieniowie Ogłoszenia Wydarzenia Napisz do nas